Przejdź do treści
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Kontakt całą dobę
601-928-600, 59 842-81-96
Zaufaj profesjonalistom KALLA to 20 lat doświadczenia,
solidność i uczciwość.

Jak pochować martwo urodzone dziecko?

Na wniosek osób uprawnionych do pochówku szpital powinien wystawić pisemnie zgłoszenie urodzenia martwego dziecka i  jednocześnie kartę zgonu.
Bez względu na czas trwania ciąży takie dokumenty przysługują każdemu dziecku (płodowi, zarodkowi). W przypadku odmówienia przez szpital wystawienia takiego zgłoszenia ze względu na brak możliwości ustalenia płci dziecka, rodzicom przysługuje prawo jej wskazania. Od kilku lat stosuje się uprawdopodobnienie płci opierające się np. na odczuciach matki. Na podstawie dokumentów stwierdzających zgon, w Urzędzie Stanu Cywilnego otrzymuje się skrócony akt urodzenia dziecka z adnotacją, że urodziło się martwe. Aktu zgonu nie sporządza się, ponieważ akt urodzenia z odpowiednią adnotacją jest jednocześnie aktem zgonu.
Zgłoszenie pochówku powinno nastąpić w ciągu trzech dni.
Zwłoki dzieci martwo urodzonych są chowane przez osoby uprawnione.

więcej:
art.10.1 i 11.5a ustawy z 31 stycznia 1959r.
o cmentarzach i chowaniu zmarłych, Dz.U. 1959 nr 11 poz.62 z późn.zm.

Masz jeszcze inne pytania?

Chętnie odpowiemy.

tel. 59/ 842-81-96