Przejdź do treści
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Kontakt całą dobę
601-928-600, 59 842-81-96
Zaufaj profesjonalistom KALLA to 20 lat doświadczenia,
solidność i uczciwość.

Gdy zgon nastąpił w domu, szpitalu lub w miejscu publicznym. Karta zgonu

Gdy zgon nastąpił w domu
- należy wezwać lekarza z właściwej przychodni rejonowej ( w dzień) lub pogotowie ratunkowe (w nocy) - nr tel. 999 lub 112 z telefonu komórkowego). To lekarz, który potwierdzi zgon, jest zobowiązany do wystawienia karty zgonu. Pamiętajmy, że pogotowie nie ma prawa zbywać nas wypisaniem jedynie tzw. karty informacyjnej, a po kartę zgonu odsyłać do lekarza rodzinnego. Karta zgonu, jest podstawą do wykonywania dalszych czynności związanych z pogrzebem. Wskazane jest wykonanie kilku kserokopii karty zgony do przedłożenia m.in.w PZU lub innych instytucjach. Następnie należy zadzwonić pod całodobowy numer wybranej firmy pogrzebowej w celu odebrania ciała osoby zmarłej.

Gdy zgon nastąpił w szpitalu lub innej placówce opiekuńczej (dom opieki, hospicjum)
- większość niezbędnych dokumentów zostanie przygotowana już przez daną placówkę opiekuńczą. Pamiętajmy, że informowanie zakładów pogrzebowych przez pracowników szpitala o śmierci pacjenta i podawanie danych kontaktowych rodziny i bliskich jest nielegalne. Wybór firmy pogrzebowej należy tylko do nas i tylko sami o tym decydujemy któremu zakładowi pogrzebowemu zlecić odbiór osoby zmarłej
i organizację pochówku.

Gdy zgon nastąpił w miejscu publicznym
- konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego, które stwierdzi zgon, a także policji, w celu ustalenia czy do śmierci doszło w wyniku działania osób trzecich.

Jeśli śmierć nastąpiła w wyniku wypadku lub przestępstwa
- wezwany do zmarłego lekarz może odmówić wystawienia karty zgonu i w uzgodnieniu z prokuraturą, zdecydować o przewiezieniu zwłok do zakładu medycyny sądowej.
W takiej sytuacji wskazany przez Rodzinę zakład pogrzebowy załatwi w prokuraturze pozwolenie na pochowanie. Kartę zgonu wystawi wówczas lekarz, który na zlecenie policji lub sądu, dokonał oględzin lub sekcji zwłok. W tym przypadku, tak jak wcześniej - wybrany przez nas zakład pogrzebowy po odebraniu karty zgonu transportuje ciało z zakładu medycyny sądowej do chłodni.

Przyczyna zgonu.
Prawidłowe podanie przyczyny zgonu staje się dzisiaj bardzo ważnym wymogiem, gdyż od tego zależą odszkodowania z tytułu ubezpieczenia. W przypadkach, kiedy po wyczerpaniu wszystkich stosownych środków nie można ustalić przyczyny zgonu oraz gdy nie ma podstaw do podejrzewania zabójstwa lub samobójstwa, w karcie zgonu w miejscach przeznaczonych na wpisanie przyczyny zgonu, - lekarz powinien dokonać adnotacji: "przyczyna zgonu nieustalona" a nie tak jak najczęściej się zdarza "przyczyna zgonu nieznana".