Zakład Pogrzebowy Kalla Słupsk

Poradnik

Strona główna » Poradnik

Co zrobić gdy nastąpi zgon?

  • Gdy zgon nastąpił w domu, szpitalu lub w miejscu publicznym – karta zgonu

    Zakład Pogrzebowy „Kalla” w Słupsku jest zawsze do dyspozycji, aby w trudnym czasie po śmierci bliskiej osoby, służyć wsparciem i profesjonalną pomocą wszystkim potrzebującym.

  • Gdy zgon nastąpił w domu

    Po zgonie bliskiej osoby w domu, należy niezwłocznie wezwać lekarza z właściwej przychodni rejonowej w ciągu dnia lub pogotowie ratunkowe w nocy (tel. 999 lub 112 z telefonu komórkowego). Przybyły lekarz powinien potwierdzić zgon i wystawić kartę zgonu, która jest niezbędna do dalszych formalności związanych z pogrzebem.

    Pamiętajmy, że pogotowie nie powinno ograniczyć się jedynie do wypisania tzw. karty informacyjnej, odsyłając po kartę zgonu do lekarza rodzinnego. Należy pamiętać, że karta zgonu jest niezbędnym dokumentem dla organizacji pogrzebu – i jedynie na podstawie tego dokumentu możliwe jest zlecenie zakładowi pogrzebowemu eksportacji ciała z miejsca zgonu. Jeśli podejmujecie Państwo decyzję, aby zlecić zadanie transportu zmarłego Zakładowi Pogrzebowemu „Kalla” ze Słupska, prosimy o telefon pod jeden z następujących numerów: 601-928-600 lub 59 842-81-96. Nasz doświadczony zespół z szacunkiem przewiezie ciało osoby zmarłej do chłodni.

    Po otrzymaniu karty zgonu, sugerujemy także wykonanie kilku kserokopii tego dokumentu. Mogą być one przydatne przy załatwianiu różnych formalności, jak np. w PZU lub innych instytucjach. Będąc już w posiadaniu karty zgonu – zadzwońcie Państwo pod jeden z całodobowych numerów naszego zakładu pogrzebowego w celu odebrania ciała osoby zmarłej. Są to numery: 601-928-600, 59 842-81-96. Nasz doświadczony zespół zadba o godny i szanujący pożegnanie.

  • Gdy zgon nastąpił w szpitalu lub innej placówce opiekuńczej (dom opieki, hospicjum)

    W przypadku, gdy zgon nastąpił w szpitalu lub innym miejscu opieki, większość niezbędnych dokumentów – w tym karta zgonu – zostanie przygotowana przez daną placówkę. Ważne jest żeby pamiętać, że wybór firmy pogrzebowej należy wyłącznie do rodziny po stracie. Nasi pracownicy zawsze szanują Państwa wybór. Zawsze też pozostajemy gotowi do podjęcia organizacji pochówku, jeśli rodzina zechce nam zlecić to odpowiedzialne zadanie.

    W tych trudnych chwilach, możecie Państwo liczyć na naszą empatię, profesjonalizm i wsparcie. Zakład Pogrzebowy „Kalla” w Słupsku to gwarancja przygotowania pięknego i godnego pożegnania bliskiej osoby.

  • Gdy zgon nastąpił w miejscu publicznym

    W Zakładzie Pogrzebowym „Kalla” jesteśmy przygotowani na każdą sytuację. W przypadku zgonu, który nastąpił w miejscu publicznym, priorytetem jest wezwanie pogotowia ratunkowego w celu stwierdzenia zgonu. Dodatkowo, w celu wyjaśnienia okoliczności śmierci, należy powiadomić także policję, która przeprowadzi odpowiednie postępowanie w celu ustalenia, czy do zgonu doszło w sposób naturalny, czy też w wyniku działań osób trzecich.

    Jeśli śmierć nastąpiła w wyniku wypadku lub przestępstwa, procedura może być bardziej skomplikowana. Wówczas wezwany do zmarłego lekarz może odmówić wystawienia karty zgonu i w porozumieniu z prokuraturą, zdecydować o przewiezieniu zwłok do zakładu medycyny sądowej w celu przeprowadzenia sekcji zwłok.

    W takiej sytuacji, rodzinie zmarłego pomoże wybrany przez nich zakład pogrzebowy, który postara się w prokuraturze o wystawienie niezbędnego pozwolenia na pochówek. Kartę zgonu wystawi wówczas lekarz, który na zlecenie policji lub sądu dokonał oględzin lub sekcji zwłok.

    W Firmie Pogrzebowej „Kalla” zapewniamy profesjonalną i wszechstronną pomoc w przypadku każdej sytuacji. Także w przypadku postępowania, gdy zgon nastąpił w miejscu publicznym. Po odebraniu karty zgonu, nasz zespół skutecznie zorganizuje transport ciała z zakładu medycyny sądowej do naszej chłodni, dbając o godne i pełne szacunku pożegnanie zmarłej osoby. Najlepiej skontaktować się z naszą firmą pod numerami telefonów: 601-928-600 lub 59 842-81-96.

Przyczyny zgonu

Zakład Pogrzebowy „Kalla” w Słupsku przykłada wagę do najdrobniejszych szczegółów. Jednym z nich jest prawidłowe podanie przyczyny zgonu: jest to jeden z najważniejszych warunków uzyskania odszkodowania z tytułu ubezpieczenia.

W przypadkach, gdy pomimo wyczerpania wszelkich możliwych środków nie można jednoznacznie ustalić przyczyny zgonu, a nie ma podstaw do podejrzeń o zabójstwo lub samobójstwo, lekarz w karcie zgonu powinien adnotować „przyczyna zgonu nieustalona”. Tym samym unikając powszechnie używanego określenia „przyczyna zgonu nieznana” – które w wielu przypadkach stanowi poważne utrudnienie na drodze starania się o odszkodowanie w wysokości odpowiadającej kwalifikacji zdarzenia.

W Zakładzie Pogrzebowym „Kalla” cenimy sobie rzetelność i dbałość o każdy detal, także w dokumentacji związanej z pożegnaniem bliskiej osoby. Zawsze też podchodzimy indywidualnie do każdego przypadku. W tych trudnych momentach, możecie Państwo na nas polegać: zatroszczymy się o profesjonalne załatwienie wszystkich formalności.

Odpis skrócony aktu zgonu

Odpis skrócony aktu zgonu jest potrzebny do otrzymania zasiłku pogrzebowego, załatwienia spraw spadkowych i związanych z wypłatą ubezpieczenia na życie. Dlatego musimy postarać się, aby go otrzymać jak najszybciej po śmierci bliskiego. Akt zgonu wystawia Urząd Stanu Cywilnego, odpowiadający terytorialnie miejscu zgonu (zgodnie z zasadą „gdzie fakt – tam akt”).

Pamiętajmy o zabraniu ze sobą do USC następujących dokumentów:

  • dowodu osobistego zmarłego,
  • karty zgonu,
  • książeczki wojskowej (gdy mężczyzna zmarł przed 50. rokiem życia),
  • odpisu aktu urodzenia (gdy zmarło dziecko).

Na miejscu niezbędne będzie także wypełnienie wniosku o wydanie odpisu skróconego aktu zgonu. Urzędnik zażąda też do wglądu nasz dowód osobisty, a gdy wnosimy o wydanie aktu zgonu współmałżonka, poprosi również akt małżeństwa – o ile małżeństwo zostało zawarte w innym USC niż ten, odpowiadający miejscu zgonu.

Gdy śmierć nastąpiła w wyniku wypadku lub przestępstwa, a sprawą zajmują się organy ścigania, należy posiadać także odpowiednie zaświadczenie na ten temat z prokuratury (pozwolenie na pochowanie).

Zgon należy zgłosić w Urzędzie Stanu Cywilnego najpóźniej w ciągu trzech dni od dnia śmierci. Gdy nasz bliski zmarł w wyniku choroby zakaźnej, zgłoszenie powinno nastąpić do 24 godzin. Obowiązek zgłoszenia mają w kolejności: małżonek lub dzieci zmarłego, najbliżsi krewni lub powinowaci, współlokatorzy zmarłego, osoby które znalazły zwłoki lub świadkowie śmierci czy też administrator domu, w którym nastąpił zgon.

Za sporządzenie każdego dodatkowego odpisu aktu zgonu pobierana jest opłata (aktualnie jej wysokość wynosi 22 zł.).

Dokumenty niezbędne do załatwienia formalności pogrzebowych i rozliczenia kosztów pogrzebu

Dokumentacja konieczna do wszelkich czynności urzędowych, które należy dopełnić po śmierci bliskiej osoby, powinna zawierać następujące dokumenty:

  • Karta zgonu wystawiona przez lekarza
  • Odpis skrócony aktu zgonu sporządzony przez Urząd Stanu Cywilnego
  • Dowód osobisty współmałżonka lub innej osoby zlecającej organizację pogrzebu
  • Zaświadczenie z zakładu pracy o zatrudnieniu osoby zmarłej, a gdy zmarły był emerytem czy rencistą, legitymacja emeryta lub rencisty lub ostatni odcinek renty lub emerytury

W Zakładzie Pogrzebowym „Kalla” w Słupsku oferujemy różne formy płatności za usługi organizacji pogrzebu: najczęściej gotówką lub przelewem. Istnieje również możliwość wystawienia upoważnienia dla naszej firmy, dzięki któremu będziemy mogli odebrać należność za przygotowanie pogrzebu z zasiłku pogrzebowego z odpowiedniej instytucji. Warunkiem koniecznym jest to, że zmarły musiał być ubezpieczony lub w chwili śmierci pozostawać na utrzymaniu osoby ubezpieczonej. W przypadku braku ubezpieczenia zmarłego potrzebne będzie udzielenie informacji o ubezpieczeniu emerytalno-rentowym osoby, która załatwia pogrzeb.

Firma „Kalla” gotowa jest pomagać swoim klientom możliwie jak najbardziej wszechstronnie. Dlatego, w Państwa imieniu, jesteśmy gotowi załatwić wszystkie formalności związane z organizacją pochówku i wypłatą zasiłku pogrzebowego (USC, ZUS, KRUS, zarząd cmentarza) bez pobierania prowizji. Wystarczy nam tylko upoważnienie do reprezentowania rodziny zmarłego, a resztę spraw załatwimy profesjonalnie i kompleksowo. Dzięki kredytowaniu kosztów usług w ramach zasiłku, możemy natychmiast pomóc Rodzinie w nagłej potrzebie, oszczędzając ich czas, ponieważ ZUS wypłaca zasiłek pogrzebowy zwykle w terminie do 30 dni od złożenia pełnej dokumentacji.

Niektóre decyzje domagają się osobistego zaangażowania rodziny zmarłego. Wśród takich spraw jest kwestia szczegółów obrządku pogrzebowego. Zostają one ustalone podczas osobistej rozmowy z księdzem, duchownym innego wyznania lub Mistrzem Ceremonii w przypadku pogrzebu świeckiego.

W Zakładzie Pogrzebowym „Kalla” w Słupsku chcemy zapewnić Państwu pełne wsparcie i pomoc w tych trudnych chwilach. Dlatego, jeśli macie Państwo jakiekolwiek wątpliwości czy pytania, chętnie na nie odpowiemy. Nasze porady są zawsze bezpłatne, a w ramach zasiłku pogrzebowego oferujemy Państwu bezgotówkową organizację pogrzebu.

Jesteśmy do Waszej dyspozycji 24h na dobę, gotowi służyć pomocą i wsparciem, abyście mogli spokojnie pożegnać bliską osobę w godny sposób.

Zasiłek pogrzebowy

Zakład Pogrzebowy „Kalla” w Słupsku oferuje Państwu możliwość wygodnych rozliczeń bezgotówkowych w ramach zasiłku pogrzebowego. Wychodzimy naprzeciw Państwa potrzebom, aby proces organizacji pogrzebu był jak najmniej skomplikowany.

Zasiłek pogrzebowy utrzymuje się na stałym poziomie od 1 marca 2011 roku, wynosząc dokładnie 4000 zł. Dzięki naszej firmie, nie muszą Państwo samodzielnie wypełniać dokumentów i składać ich w ZUS czy KRUS, bowiem wszystkie formalności załatwiamy w naszym biurze. Zależy nam na Państwa wygodzie i komforcie, dlatego też, gdy koszt pogrzebu jest niższy niż zasiłek pogrzebowy, zwracamy należną kwotę najpóźniej do dnia pogrzebu.

Warto podkreślić, że korzystając z naszych usług, nie muszą Państwo długo oczekiwać na wypłatę zasiłku, która zgodnie z informacją ZUS, powinna nastąpić najpóźniej w terminie 30 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do przyznania prawa do zasiłku. W naszym zakładzie pogrzebowym ten czas oczekiwania jest właściwie zawsze znacząco krótszy.

  • Komu przysługuje zasiłek pogrzebowy

    Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobom, które pokrywają koszty pogrzebu – pod warunkiem, że osoba zmarła lub osoba pokrywająca koszty pogrzebu uprawniona była do otrzymania świadczeń emerytalno-rentowych. Osobom pozostającym w pierwszej linii pokrewieństwa do osoby zmarłej, zasiłek pogrzebowy przysługuje w pełnej kwocie. W przypadku osób pokrywających koszty pogrzebu spoza pierwszej linii pokrewieństwa, zasiłek pogrzebowy przysługuje do wysokości poniesionych kosztów, ale nie przekracza kwoty 4000 zł.

    Zapraszamy serdecznie do naszego biura w Słupsku, znajdującego się przy ul. Armii Krajowej 15, gdzie nasi wykwalifikowani pracownicy w sposób kompetentny odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania i udzielą niezbędnych wyjaśnień.

  • Jak pochować martwo urodzone dziecko

    W Zakładzie Pogrzebowym „Kalla” w Słupsku jesteśmy świadomi, że pochówek dziecka, które urodziło się martwe lub też zmarło niedługo po urodzeniu, to bardzo trudny moment dla rodziców. Dlatego pragniemy zapewnić Państwu pełne wsparcie i zrozumienie w tym czasie.

    Jeżeli jesteście Państwo uprawnieni do pochówku, to na Państwa wniosek, szpital powinien wystawić pisemne zgłoszenie urodzenia martwego dziecka, jednocześnie przygotowując kartę zgonu. Bez względu na czas trwania ciąży, te ważne dokumenty przysługują każdemu dziecku niezależnie od etapu jego rozwoju: zarodkowi, płodowi czy dziecku urodzonemu martwemu.

    W przypadku ewentualnej odmowy podjęcia określonych procedur ze strony szpitala, związanej na przykład z brakiem możliwości ustalenia płci dziecka, rodzicom przysługuje prawo do jej wskazania. Optymalne w takich przypadkach jest przeprowadzenie badań genetycznych. Nadal także, choć coraz rzadziej, stosuje się uprawdopodobnienie płci dziecka, opierając się na odczuciach matki.

    Nasz zespół pomoże Państwu w formalnościach związanych z dokumentacją. Na podstawie dokumentu, który potwierdza zgon, rodzice otrzymują skrócony akt urodzenia dziecka z adnotacją, że urodziło się martwe. Ten akt urodzenia z odpowiednią adnotacją jest jednocześnie aktem zgonu, więc nie jest wymagane sporządzanie osobnego aktu zgonu.

    W tak trudnych chwilach czynimy wszystko, aby oszczędzić Państwu dodatkowych zmartwień. Dlatego nasza firma podejmuje wszelkie działania w celu jak najszybszego załatwienia w imieniu rodziców w żałobie wszystkich formalności. Zgłoszenie pochówku powinno nastąpić w ciągu trzech dni.

    Ciała dzieci martwo urodzonych powinny być chowane przez osoby do tego uprawnione. Zakład Pogrzebowy „Kalla” w Słupsku, jako firma posiadająca doświadczenie także w tego rodzaju pochówkach, jest gotów służyć kompleksowym wsparciem, abyście mogli Państwo spokojnie pożegnać swoje dziecko.

    Więcej na temat tego prawa do pochówku można znaleźć w art.10.1 i 11.5a ustawy z 31 stycznia 1959r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych, Dz.U. 1959 nr 11 poz.62 z późn.zm.

    Pozostajemy do Państwa dyspozycji w każdej chwili, gotowi służyć pomocą i zrozumieniem 24 godziny na dobę. Można się kontaktować z naszą firmą pod numerami telefonów: 601-928-600 oraz 59 842-81-96.

  • A gdy rodzina nie posiada środków na pochowanie osoby zmarłej

    Kalla” Zakład Pogrzebowy w Słupsku działa na rynku usług pogrzebowych od wielu lat. Doświadczony personel tej firmy ma zatem świadomość, że w niektórych sytuacjach zasiłek pogrzebowy może nie przysługiwać. Także rodzina osoby zmarłej może nie posiadać odpowiednich środków na zorganizowanie pogrzebu swojej bliskiej osoby. W takich przypadkach, istnieje możliwość skorzystania z pomocy Miejskiego (Gminnego) Ośrodka Pomocy Społecznej.

    Jeśli zasiłek pogrzebowy z jakiegoś powodu nie przysługuje w danej sytuacji, warto udać się do odpowiedniego Ośrodka Pomocy Społecznej i złożyć prośbę o zorganizowanie i opłacenie kosztów pochówku. W Słupsku Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie znajduje się przy ul. Słonecznej 15D.

    Po złożeniu wniosku, pracownicy opieki społecznej przeprowadzą wywiad środowiskowy, aby dokładnie poznać sytuację rodziny i jej potrzeby. Na tej podstawie mogą też podjąć decyzję o zorganizowaniu pochówku socjalnego.

    W przypadku zatwierdzenia tej formy wsparcia, Ośrodek Pomocy Społecznej zleca najczęściej organizację pochówku osoby zmarłej firmie pogrzebowej, która w danej gminie jest odpowiedzialna za przeprowadzanie tego rodzaju pochówków. Zakład Pogrzebowy „Kalla” posiada wieloletnie doświadczenie w organizacji pochówków socjalnych. Zawsze podejmujemy się tego zadania z pełnym zaangażowaniem i szacunkiem.

    Naszym celem jest zapewnienie godnego pochówku dla każdej osoby, niezależnie od jej sytuacji finansowej i społecznej. Działamy w pełni profesjonalnie, aby pomóc Państwu w tym trudnym okresie. Jesteśmy do Państwa dyspozycji, gotowi zarówno, by służyć wsparciem 24 godziny na dobę, jak i aby odpowiedzieć na ewentualne wątpliwości i pytania.

  • Czy członkowie rodziny małżonka zmarłego są również uznawani za jego krewnych

    W Zakładzie Pogrzebowy „Kalla” w Słupsku, zależy nam na zapewnieniu pełnej i rzetelnej informacji w kwestiach związanych z organizacją pogrzebu i wszelkimi aspektami związanymi z żałobą. W odpowiedzi na częste pytania dotyczące powinowactwa, chcielibyśmy podjąć się wyjaśnienia wątpliwości związanych z tym istotnym zagadnieniem.

    Powinowactwo odnosi się do relacji rodzinnych, które nie są oparte na pokrewieństwie krwi, ale wynikają z więzi powstałych w wyniku zawarcia małżeństwa lub zaistnienia związku partnerskiego. W przypadku, gdy zmarły małżonek zostawia po sobie krewnych pochodzących ze strony swojego małżonka, są to tzw. powinowaci.

    Dokładniej mówiąc, powinowaci to osoby spokrewnione z drugim małżonkiem, ale niezwiązane pokrewieństwem krwi z osobą zmarłą. To, co łączy powinowatych, to związek przez małżeństwo lub związek partnerski. Na przykład, jeśli zmarły miał dzieci ze swojego wcześniejszego małżeństwa, te dzieci będą powinowatymi dla jego obecnego małżonka.

    Dla wielu rodzin w praktyce może to być skomplikowana kwestia, ale nasi doświadczeni doradcy są zawsze gotowi wyjaśnić wszelkie wątpliwości i pomóc w odnalezieniu się w zaistniałej sytuacji. W firmie „Kalla” stawiamy na indywidualne podejście do każdej rodziny, dbając o pełne zrozumienie i szacunek w tych trudnych momentach.

    Zapewniamy Państwu kompleksowe wsparcie w organizacji pogrzebu oraz odpowiadamy na wszystkie pytania, dotyczące tej czy jakichkolwiek innych kwestii związanych z pogrzebem, prosimy o kontakt z nami. Jesteśmy do Państwa dyspozycji 24 godziny na dobę, gotowi służyć pomocą i wsparciem w każdym aspekcie organizacji pogrzebu. Telefony kontaktowe Zakładu Pogrzebowego „Kalla”, które oddajemy do Państwa dyspozycji, to 601-928-600 oraz 59 842-81-96.