Przejdź do treści
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Kontakt całą dobę
601-928-600, 59 842-81-96
Zaufaj profesjonalistom KALLA to 20 lat doświadczenia,
solidność i uczciwość.

Odpis skrócony aktu zgonu

Odpis skrócony aktu zgonu jest potrzebny do otrzymania zasiłku pogrzebowego, załatwienia spraw spadkowych i związanych z wypłatą ubezpieczenia na życie. Dlatego musimy go załatwić jak najszybciej po śmierci bliskiego. Akt zgonu wystawia urząd stanu cywilnego właściwy terytorialnie ze względu na miejsce zgonu („gdzie fakt – tam akt”).

Pamiętajmy o zabraniu ze sobą do USC: dowodu osobistego zmarłego, karty zgonu, książeczki wojskowej (gdy mężczyzna zmarł przed 50. rokiem życia), odpisu aktu urodzenia (gdy zmarło dziecko). Będziemy musieli na miejscu wypełnić wniosek o wydanie odpisu skróconego aktu zgonu. Urzędnik zażąda też do wglądu nasz dowód osobisty, a gdy wnosimy o wydanie aktu zgonu współmałżonka, również akt małżeństwa o ile małżeństwo zostało zawarte w innym USC, poza miejscem zgonu.
Gdy śmierć nastąpiła w wyniku wypadku lub przestępstwa, a sprawą zajmują się organy ścigania, zabierzmy ze sobą informację na ten temat z prokuratury (pozwolenie na pochowanie).
Zgon należy zgłosić w urzędzie najpóźniej w ciągu trzech dni od dnia śmierci. Gdy nasz bliski zmarł w wyniku choroby zakaźnej, zgłoszenie powinno nastąpić najpóźniej po 24 godzinach. Obowiązek zgłoszenia mają, w kolejności: małżonek lub dzieci zmarłego, najbliżsi krewni lub powinowaci, współlokatorzy zmarłego, osoby które znalazły zwłoki lub świadkowie śmierci czy administrator domu, w którym nastąpił zgon.
Za sporządzenie każdego dodatkowego odpisu pobierana jest opłata  (aktualnie w wysokości 22zł.).